В
Все
У
Українська література
Г
Геометрия
Д
Другие предметы
Э
Экономика
Г
География
О
ОБЖ
М
Математика
М
МХК
Х
Химия
Қ
Қазақ тiлi
Л
Литература
У
Українська мова
О
Обществознание
Ф
Физика
А
Английский язык
А
Алгебра
И
История
Б
Беларуская мова
Б
Биология
М
Музыка
П
Право
И
Информатика
П
Психология
В
Видео-ответы
Н
Немецкий язык
Ф
Французский язык
О
Окружающий мир
Р
Русский язык

НАЙДИТЕ ХОРОШОЕ СТИХОТВОРЕНИЕ НА АНГЛИЙСКОМ НА ТЕМУ «I LOVE ENGLISH LANGUAGE” ДЛЯ 6-7 КЛАССОВ! КРОМЕ- English language is the best.
Learning it for me is quest.
But the language is so nice.
Learn it! That is my advice.

Today is a funny day.
It is no more gloom and grey.
Language day we celebrate
We will heartily congratulate.

English teacher, English day.
We will joy and speak all day.
ABC and "the" and "an",
Go and quickly find your pen.
Write some words and learn them all
Then we'll dance along the hall. ЭТО СТИХОТВОРЕНИЕ НЕ НАДО! СРАЗУ ГОВОРЮ!

Ответ:
Надюша13052002
Надюша13052002
11.03.2021 13:30

I love English because ...

1) English the most-desired language now.

2) It is the language of business and courageous people

3) The English language is very beautiful

4) This is the most useful language.

5) English - it is very logical, specific and concise language.

6) it is interesting to study.

7) English - the language of science

8) The language of the world's progress and our future.

9) It is beautiful and the richest language in the world! It is a language genius of poets and writers!

10) We often meet with them in everyday life.

Объяснение:

Не знаю, можно ли назвать это стихом, то тоже как вариант

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Другие предметы
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?