В
Все
У
Українська література
Г
Геометрия
Д
Другие предметы
Э
Экономика
Г
География
О
ОБЖ
М
Математика
М
МХК
Х
Химия
Қ
Қазақ тiлi
Л
Литература
У
Українська мова
О
Обществознание
Ф
Физика
А
Английский язык
А
Алгебра
И
История
Б
Беларуская мова
Б
Биология
М
Музыка
П
Право
И
Информатика
П
Психология
В
Видео-ответы
Н
Немецкий язык
Ф
Французский язык
О
Окружающий мир
Р
Русский язык

Сочинение на "как ма мы отмечаем новый год"

Ответ:
niqwe
niqwe
20.09.2020 18:24
How I Saw the New Year in

New Year is my favourite holiday.We celebrate it on the 31st of December.

This year I celebrated New Year with my family. On New Year Eve we bought a New Year tree and decorated it with coloured balls and bright lights. We bought presents for our friends and relatives. My mother and I cooked a holiday supper. We made tasty salads, chicken, potatoes and mushrooms. We made a holiday cake, too. We bought a lot of fruit and sweets. We decorated our house with flakes and toys and put beautiful candles on the fireplace. We put a nice tablecloth, place and cups on the table.

Our guests came to visit us in the evening. They gave me wonderful presents. My aunt gave me a teddy bear as a present. My uncle`s present for me was a beautiful doll.

Then Father Frost came to our place. He was so funny! He had a big bag of presents.I told him a poem about winter, and he gave me a computer game as a present.

At last New Year came! We congratulated our dearest and nearest and wished them a Happy New Year! We enjoyed food and drinks. We danced, sang songs and played. I played the guitar. We had a good time together.

New Year is my favourite holiday
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?