В
Все
У
Українська література
Г
Геометрия
Д
Другие предметы
Э
Экономика
Г
География
О
ОБЖ
М
Математика
М
МХК
Х
Химия
Қ
Қазақ тiлi
Л
Литература
У
Українська мова
О
Обществознание
Ф
Физика
А
Английский язык
А
Алгебра
И
История
Б
Беларуская мова
Б
Биология
М
Музыка
П
Право
И
Информатика
П
Психология
В
Видео-ответы
Н
Немецкий язык
Ф
Французский язык
О
Окружающий мир
Р
Русский язык

Ваше мнение по этому поводу на предложений 8-12 ) would you like to study in a foreign country? why (not)?

Ответ:
lalove5
lalove5
24.07.2020 06:03
Yes, I'd like to study in a foreign country, because it is a really great opportunity to have a better future. Nowadays, most of students go abroad to study in different high schools and universities. As you may know, Ukrainian document, which you get after graduating school isn't so important in foreign countries. So getting this document abroad can give you a chance to get good job and, certainly, paycheck. By the way, studying abroad is a good opportunity to practice your language and found out more about other cultures and nationalities. You always can live there and just have more safe life, than in your country. You can also have other marks, which aren't similar to our. So, I think it is wonderful to study abroad.
0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?