В
Все
У
Українська література
Г
Геометрия
Д
Другие предметы
Э
Экономика
Г
География
О
ОБЖ
М
Математика
М
МХК
Х
Химия
Қ
Қазақ тiлi
Л
Литература
У
Українська мова
О
Обществознание
Ф
Физика
А
Английский язык
А
Алгебра
И
История
Б
Беларуская мова
Б
Биология
М
Музыка
П
Право
И
Информатика
П
Психология
В
Видео-ответы
Н
Немецкий язык
Ф
Французский язык
О
Окружающий мир
Р
Русский язык
milinamonid
milinamonid
23.07.2022 11:31 •  Английский язык

Написать письмо другу от школьника о празднование хэллоуина в году

Ответ:
vasta5555555
vasta5555555
25.05.2020 13:26

Hello, Nick! How are you! You saked me about Halloween. I want to tell you how we celebrated it last year. First we made costumes and masks. Then we dressed in costumes and masks and went from door to door saying "trick or treat". The neighbours gave us such treats as candy, fruit and pennies so we did not play tricks on them. In every house on this day you could see Jack-o'-lanterns, they are hallowed-out pumpkins with face carved into one side. It was  funny to make them! Most jack-o'-lanterns contained a candle inside. In the evening we - my family and my friends -  sat in front of fire-place and told each other scary stories about ghosts and witches. It is funny! How do you celebrate Halloween?

I have to go! 

Bye!

 

 

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?