В
Все
У
Українська література
Г
Геометрия
Д
Другие предметы
Э
Экономика
Г
География
О
ОБЖ
М
Математика
М
МХК
Х
Химия
Қ
Қазақ тiлi
Л
Литература
У
Українська мова
О
Обществознание
Ф
Физика
А
Английский язык
А
Алгебра
И
История
Б
Беларуская мова
Б
Биология
М
Музыка
П
Право
И
Информатика
П
Психология
В
Видео-ответы
Н
Немецкий язык
Ф
Французский язык
О
Окружающий мир
Р
Русский язык
KVASSok
KVASSok
03.09.2022 09:45 •  Английский язык

Написать рецензию о любой книге. без ошибок! заранее ))

Ответ:
ENGPrO
ENGPrO
06.07.2020 22:49
The book with name" The Hobbit" by John R.R. Tolkien. I liked it very much. I reread this book 2 times.
What is special about this book?
I think it is stuffed with fantastic events. It has an interesting story. It is about adventures in fantastic world, about unreal things, somewhere even supernatural things.
What is positive about this book?
In my opinion there are a lot of positive moments. The hobbit and gnomes are very kind persons. So they taught me to be brave, honest, believe in friendship.
What is the negative about this book?
There are not bad moments I think.
How do I like this book?
The Hobbit is a magnificent, wonderful, fantastic book. When I read this book, I was never boring. It catched all my attention. It's a very touching and entertaining story. It made me laugh. Sometimes it made me feel nervous. I couldn't help laughing. I would recommend the Hobbit for teenagers, who love dreaming, who love stories about tru friendship, who love adventures, like me.

Могут быть ошибки
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?