В
Все
У
Українська література
Г
Геометрия
Д
Другие предметы
Э
Экономика
Г
География
О
ОБЖ
М
Математика
М
МХК
Х
Химия
Қ
Қазақ тiлi
Л
Литература
У
Українська мова
О
Обществознание
Ф
Физика
А
Английский язык
А
Алгебра
И
История
Б
Беларуская мова
Б
Биология
М
Музыка
П
Право
И
Информатика
П
Психология
В
Видео-ответы
Н
Немецкий язык
Ф
Французский язык
О
Окружающий мир
Р
Русский язык
AlexOge
AlexOge
20.08.2020 09:54 •  Английский язык

Напишите текс как проводят день рождение в России(на английском, 5 класс)​

Ответ:
дима22819
дима22819
08.04.2021 20:40

Birthday in Russia.

In Russia, birthday is celebrated like this: First, they prepare various sweets and set the table. After that, everyone begins to congratulate the birthday boy and everyone gives his gift. Gifts are given separately. After each congratulation and gift, people clink glasses and celebrate this event. As soon as everyone congratulated the birthday boy, adults stay at the table (including the birthday boy if he is an adult). the birthday boy is small, then he (after all the congratulations) is released to watch gifts. You can celebrate your birthday in any place prepared for this. If you wish, you can go to any entertainment center or to nature. So I celebrate my birthday. I advise everyone to celebrate it this way

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?