В
Все
У
Українська література
Г
Геометрия
Д
Другие предметы
Э
Экономика
Г
География
О
ОБЖ
М
Математика
М
МХК
Х
Химия
Қ
Қазақ тiлi
Л
Литература
У
Українська мова
О
Обществознание
Ф
Физика
А
Английский язык
А
Алгебра
И
История
Б
Беларуская мова
Б
Биология
М
Музыка
П
Право
И
Информатика
П
Психология
В
Видео-ответы
Н
Немецкий язык
Ф
Французский язык
О
Окружающий мир
Р
Русский язык
danpro3
danpro3
20.11.2022 17:28 •  Английский язык

Написать письмо в ответ на: i study in a high school in dresden.and i'm thinking about going on an exchange trip to english.in english are good and my teacher says it will be easy for me to get into the programme.do you think it is a good idea to study abroad in a high school? what is your opinion? any comments are welcome! thank you,denis (100-120 слов)

Ответ:
1Аминка
1Аминка
15.06.2020 02:28

Oh, your school is one of the greatest schools in Germany. I think, that it's very good idea. Your English will be the better for it

 it will be very interesting trip. How long will this trip? What see sightings you are going visit? Well, i think, that education in Germany better than education in English, but if you really want it, worth a try! 

Tell me all about your trip when you get here! Maybe I, too, want to go to England for the exchange. 

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?